Archive for Lipiec, 2013

Kupując dom z programem rodzina na swoim

Chcąc kupić dom, mieszkanie lub wybudować własne lokum można skorzystać z rządowego programu rodzina na swoim. Jest to kredyt dla małżeństw, rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci. Kredytu tego udziela bank, a państwo dofinansowuje około 50 procent do tej inwestycji przez okres ośmiu lat. Z pewnością ma on swoich zwolenników oraz przeciwników. Chcąc zbudować dom i skorzystać z możliwości dofinansowania przez państwo do jego budowy trzeba zapoznać się z ustawą i wymogami. Powierzchnia domu nie powinna przekraczać 140 m2. Oczywiście wiele osób próbuje to obejść, gdyż chodzi głównie o powierzchnię użytkową. Dlatego tworzą niekiedy poddasza, pralnie, większe kotłownie, które w przyszłości przekształcą w lokale użytkowe. Ponad to kredyt w tej formie wiąże się także z koniecznością spełnienia określonych warunków. Dom musi znajdować się na terenie Polski, mieć określone wymiary, nie wolno posiadać wcześniej żadnych praw do danego lokalu, mieć zawartych umów kredytowych oraz zabrania się sprzedaży nieruchomości przez okres 5 lat od jej wybudowania, nie wolno jej wynajmować i nabywać praw do innych lokali. Zatem należy spełnić szereg warunków, aby spełnić warunki postawione przez ten program. Wielu uważa także, że wysokość kredytów przy programie wcale nie jest mniejsza w stosunku do tych zwykłych bez dopłat.

Kupić, nie kupić

Coraz częściej mówi się o tym, że ceny mieszkań spadną. Z kolei inni twierdzą, że wzrosną. Zatem nie wiadomo, czy kupować, czy może lepiej wstrzymać się z tą decyzją. Jedno jest pewne, że nic nie jest pewne. Jeżeli pojawia się okazja kupna mieszkania lub domu, która bardzo nas interesowała, a posiadamy już zgromadzone środki finansowe, warto w to zainwestować. Czasami wahanie wpływa niekorzystnie na decyzje. Z pewnością zakup nieruchomości jest jedną z lepszych inwestycji, które można poczynić w swoim życiu. Niepewność może rozwiać analiza rynku, która zakłada, że obecnie ceny mieszkań i domów nie ulegną zmianie, aż do 2015 roku. Oczywiście po tym okresie można spekulować, czy one spadną, czy wzrosną. Jednak pewne jest to, że czekając i trzymając pieniądze w skarpecie można nie zarobić i także stracić poprzez działania inflacji i zmiany w stopach procentowych. Pieniądz także traci lub zyskuje na wartości. Zatem warto zainwestować w dom, mieszkanie lub działkę, jeżeli posiada się wolną gotówkę Ryzyko poniesienia dużych strat na takiej inwestycji jest niskie. Można też traktować to, jako inwestycję długoterminową. Poza tym, daje ona możliwość korzystania z niej. Zatem nie należy się długo zastanawiać nad trafnością okresu wykupu. Ceny nieruchomości nie ulegają zbyt dużym wahaniom w ostatnim czasie.

Odrolnione grunty na działki budowlane

Pojawiło się wiele działek do kupienia na wioskach. Pochodzą one głównie z terenów rolniczych i pół. Czyli ziemi, która została odrolniona. Oczywiście nie można takiej procederu dokonać na własną rękę. Wiąże się ona z planem zagospodarowania terenów gminy oraz z tym, z jakiej klasy ziemią mamy do czynienia. Jeżeli grunt jest wysokiej jakości i zapewnia dobre plony, to żadna gmina nie wyrazi zgody na jego odrolnienie. Z pewnością inaczej sytuacja ma się z gruntami, w których występuje ziemia niskiej klasy i uprawa roślin wiąże się z ponoszeniem strat. W takim wypadku rolnicy mogą wystąpić o możliwość jej odrolnienia. Oczywiście gmina posiada plan zagospodarowania i jeżeli te tereny są bliskie jej planowi zgadza się na tę procedurę. A zatem ziemia z działki rolniczej zostaje przekształcona w działkę budowlaną. Zanim jednak nabędzie się taką nieruchomość należy dokładnie sprawdzić czy jest to działka budowlana, czy siedliskowa. Wszystko wiąże się z prawną własnością oraz wysokość podatku. Warto dowiedzieć się również, czy nie są to tereny zalewowe, czy może takie, na których występuje częste wybicia i zalania ze strony wód gruntowych. Z pewnością wiele osób uniknęło by przykrości spowodowanych powodziami, gdyby posiadało wcześniej takie informacje. Niestety wiele działek powstaje na terenach, które niegdyś były terenami zalewowymi.

Wielki bum mieszkaniowy

Wielki bum budowlany ostatnich lat doprowadził do tego, że powstało coraz więcej nowych mieszkań. Developerzy przeżyli swoisty renesans zawodowy i mogli się szybko wzbogacić na licznych inwestycjach. Branża budowlana z pewnością nie cieszyła się większymi zyskami, niż w ostatnich latach. Rynek pierwotny przepełnił się mieszkaniami i domami. Ludzie mogą wybierać w szerokiej ofercie, pomiędzy mieszkaniami w dużych miastach, mniejszych lub na wioskach. Wszystko zależy od tego, jakimi funduszami dysponują. Z pewnością ceny w dużych miastach kształtują się na najwyższej stawce za metr kwadratowy i przekraczają trzy lub cztery tysiące. W mniejszych miejscowościach kształtują się na poziomie do dwóch do trzech tysięcy. Podobnie na wioskach. Oczywiście kierując się chęcią zakupu nieruchomości należy rozważyć nie tylko cenę za metr kwadratowy i możliwości finansowe. Ale rozłożyć wszystko na dłuższe lata. Ponieważ mieszkanie w dużym mieście daje lepsze możliwości zdobycia pracy, która będzie dobrze płatna. Natomiast z mniejszych miejscowości należy liczyć się z koniecznością dojazdu do miejsca pracy, dzieci do szkoły, zakupami. Zatem zanim podejmie się decyzje o tym, gdzie wybrać mieszkanie należy dokładnie wszystko przeliczyć w dłuższej perspektywie czasu, gdyż może się okazać, że przepłacamy.

Podatki od nieruchomości

Dokonując zakupu nieruchomości należy uiścić już podatek od wzbogacenia się. Zatem wydając na coś pieniądze, musimy jeszcze odprowadzić kolejna sumę do Skarbu Państwa za to, że ją zakupiliśmy i dzięki temu się wzbogaciliśmy. Zatem chcąc kupić mieszkanie, dom, działkę należy zawsze doliczyć do jej wartości podatek, który będzie trzeba odprowadzić. Jest to podatek od wzbogacenia się. Potem będąc właścicielem, należy także pamiętać o tym, żeby płacić podatki za grunt, dom lub mieszkanie. Oczywiście jego wysokość nie jest zbyt wielka i nie obciąża nazbyt budżetu domowego. Jednak należy o tym pamiętać przynajmniej raz do roku. Osoby, które wynajmują nieruchomość są zwolnione z tego obowiązku. Muszą jedynie ponosić opłaty związane z czynszem i opłatami za użytkowanie danego lokalu. Podatek musi płacić zawsze właściciel. Nabywając nieruchomość należy zawsze brać pod uwagę konieczność rozliczania się w formie płacenia podatków za to, że się jest jej właścicielem. Zatem chcąc zakupić jakiś lokal lub grunt, trzeba zawsze brać pod uwagę fakt, że podana cena nie zawsze zawiera wysokość podatku. Niekiedy zdarza się tak, że podczas umowy między kupującym i sprzedającym dochodzi do zaniżenia wysokości ceny, w celu zmniejszenia kosztów związanych z opłatą podatku. Jest to praktyka nieuczciwa, jednak dość częsta.

Potrzeba czasu zanim kupi się mieszkanie

Chcąc kupić nieruchomość, czy to dom, mieszkanie lub działkę pod budowę domu, posiłkujemy się informacjami ze stron internetowych lub sprzedawców pośredniczących w ich sprzedaży. Kupując daną nieruchomość za pomocą pośrednika, musimy się liczyć z tym, ze jej koszt z pewnością będzie troszkę wyższy, gdyż musi on uzyskać swoją prowizję. Jednak można być pewnym, że została rzetelnie przeprowadzona wycena nieruchomości oraz sprawdzone wszelkie prawa do jej własności. Oczywiście może się zdarzyć, że mimo wszystko biuro z którego usług mamy zamiar korzystać jest nieuczciwe. Zatem warto sięgnąć po informacje na temat wybranej nieruchomości i zapoznać się także na własną rękę z jej stanem prawnym. Szukając nieruchomości w danej okolicy, warto jest się tam udać. Często okazuje się, że wiele osób ma na sprzedaż domy lub działki, ale nie wystawia ich przez pośredników. Zatem niejednokrotnie można trafić na ciekawą propozycję przypadkiem i zakupić dość tanio dom marzeń lub działkę w cudownej okolicy. Prawda jest taka, ze zanim kupi się dom lub mieszkanie i działkę trzeba stracić na to bardzo dużo czasu. Porównać oferty, przeliczyć finanse, sprawdzić stan prawny i obciążenia nieruchomości, poczekać na zakończenie budowy i spłacać kredyt. Zakup ten nie może być zaplanowany z pewnością na miesiąc.

Porzucone magazyny lub fabryki

Czasami widzimy w telewizji mieszkania wykonane przez osoby, które na ten cel zakupiły wystawione na sprzedaż stare magazyny lub fabryki. Jak okazuje się z takiego miejsca można uzyskać ciekawe mieszkania, które będą wygodne, ekonomiczne, modne, ciekawe, charakterne i przyciągać uwagę innych. Poza tym przestrzeń po fabrykach lub magazynach jest łatwa w zagospodarowaniu. Niekiedy warto pokusić się o to, żeby zakupić nieruchomość, która kiedyś niewiele miała wspólnego z domem lub mieszkaniem, ale można je przerobić i odrestaurować. Zakup takiej fabryki może być dość kosztowny i zwykła przeciętna osoba może nie mieć takich środków finansowych. Jednak znajdując takie miejsce można dokonać takiego zakupu w ramach wspólnoty przyjaciół i ją podzielić między siebie, na mieszkania. O zakup takiej nieruchomości może także połaszczyć się deweloper, przekształcając takie miejsce w luksusowe apartamenty, które mogą przyciągnąć elitę wybranego miasta. Czasami warto rozejrzeć się za mieszkaniem w trochę szerszym tego pojęciu i szukać rozwiązań w zupełnie innych budynkach, których jest całe mnóstwo w miastach i poza nimi. Warto korzystać z szalonych, zdawałoby się pomysłów innych osób. Czasami warto wykorzystać to, co już zostało zbudowane i zaaranżować na nowo stare przestrzenie pobudzając architekturę miast.

Jak sprawdzić dewelopera?

Ważne jest to, aby przed kupnem mieszkania od dewelopera dokładnie go sprawdzić. Sprawa jest prosta. Trzeba dowiedzieć się, czy już wcześniej wybudował jakieś osiedle, blok, mieszkania, domy. Dzięki temu ustalimy, czy jest osobą wiarygodną i rzetelną. Można udać się do postawionego bloku, osiedla i zapytać się samych lokatorów, czy są zadowolenie z jego pracy. W takim przypadku dowiemy się, czy prace zostały wykonane w terminie, jak zostały sporządzone umowy, czy deweloper dotrzymał ustaleń, czy mieszkańcy nie zauważyli niepokojących odchyleń w budowie swoich mieszkań, czy po czasie nie pojawiły się jakieś wady ukryte. Następnie warto sprawdzić w rejestrze gruntów, czy ziemia na której ma powstać nieruchomość nie posiada, jakiś wad ukrytych, czy są spłacone wszelkie zadłużenia, czy deweloper jest jej faktycznym właścicielem. Ponad to warto sprawdzić w gminie plan zagospodarowania do tego osiedla, czy przypadkiem nie będzie tak, że gmina nie ma zamiaru tam przez najbliższe lata budować dróg dojazdowych, a deweloper także tego nie planuje. Jest to zapewne istotna wiadomość. Nikt nie lubi dróg gruntowych. Potem to, co jest najważniejsze sprawdzić dokładnie umowę, którą chce się podpisać. Najważniejsza informacja dotyczy materiałów, jakich ma zamiar użyć deweloper, aby nie kupić mieszkania, które powstało z tanich materiałów.

Tanie domy w Niemczech

Istnieje trend, że część osób poszukuje nieruchomości do kupienia za granicą. Ostatnio modne się stało wśród polskich przedsiębiorców nabywanie domów wraz z działkami na terenie Niemiec. Zazwyczaj są to budynki, które nadają się do renowacji, kapitalnego remontu lub wyburzenia. Jednak ceny oferowane na rynku handlu nieruchomościami są dość atrakcyjne. Czasami zdarza się, że dom wcale nie prezentuje się najgorzej i nie będzie wymagać zbyt dużego nakładu pracy oraz środków finansowych, które będzie trzeba w niego zainwestować. Działki wraz z budynkami znajdują się na terenie państwa niemieckiego, jednak w dość bliskiej odległości od granicy polskiej. Zatem można nabyć nieruchomość za małe pieniądze i nadal pracować w Polsce, gdyż dojazd nie będzie zajmował zbyt dużo czasu. Ponad to, jako obywatel Niemiec można skorzystać z szeregu świadczeń, zwłaszcza jeżeli ma się dużą rodzinę. Oczywiście zanim dokona się takiej inwestycji należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami podatkowymi wybranego kraju. Porównać korzyści i straty. Sama niska cena domu i działki nie powinna wywierać zbyt dużego wpływu. Ponieważ koszty poboczne mogą okazać się dużo wyższe. Z pewnością nie będzie można także skorzystać z kredytu z możliwością dopłaty ze Skarbu Państwa, gdyż nieruchomość znajduje się poza granicami Polski.

Zanim kupimy sprawdźmy

Kupując mieszkanie lub dom na rynku wtórnym należy bardzo uważać. Często słyszy się w telewizji lub w innych mediach o tym, że osoba została oszukana. Straciła wszystkie pieniądze i nie ma prawa do domu, albo musi dzielić mieszkanie w nim pomiędzy swoją rodzinę, a inną osobę. Zatem należy dokładnie sprawdzić przed kupnem każdej nieruchomości, czy osoba, która ją sprzedaje jest faktycznie jej właścicielem. Ważne jest także, aby dowiedzieć się, czy praw do tej nieruchomości nie mają inne osoby i czy nie jest tam zameldowana inna osoba fizyczna, która ma zagwarantowane tam mieszkanie do końca swego życia. Ponad to w przypadku jakiś lokatorów, należy ustalić kiedy kończy im się umowa wynajmu, czy właściciel zapewnił im lokal zastępczy i kiedy opuszczą ten, aby przypadkiem nie przejąć nieruchomości z lokatorami, którzy sprawią nam trudności. Dobrze jest także ustalić, czy nieruchomość nie jest obciążona żadnymi długami i kosztami, które przejdą na nowego właściciela. W przypadku gruntu, należy sprawdzić w rejestrze gruntów, czy jest to ten sam właściciel. Czasami zdarza się, że dom nie jest obciążony, ale zupełnie inna sprawa przedstawia się w przypadku gruntu na którym stoi. Tych wszystkich informacji uzyskamy w rejestrze gruntów, zapisach w księdze wieczystej nieruchomości i warto udać się także do gminy.